norfolkterier.sk

Smieško spod Urpína
 
O plemene norfolk terrier - štandardy

 

Názov plemena: Norfolk Terrier    
Pôvod:  Veľká Británia Dožívajú sa: 14 rokov
Obdobie vzniku: 19. storočie Hmotnosť:  5 - 5,5 kg
Využitie:  Lov myší a potkanov Výška: 24,5 - 25,5 cm

História
     V 19. storočí sa v Anglicku vyskytovali malé teriériky, ktoré sa používali na chytanie potkanov a myší. "Cambridge teriér" nevznikol ako pracovné, ale spoločenské plemeno - pochádza z internátov Cambridgeskej univerzity, kde študenti chovali psíkov ako spoločníkov a tiež ochrancov majetku proti drobným hlodavcom. Roku 1932 bolo vo Veľkej Británii oficiálne pomenované plemeno norwich terrier. V tomto období boli pod týmto názvom psy so  vztýčeným uchom - norwich a so sklopeným uchom - norfolk. Od roku 1965 Anglický klub chovateľov psov oficiálne oddelil toto plemeno a norfolk a norwich boli uznané ako samostatné plemená.

jolly1Všeobecná charakteristika plemena
Norfolk je malý, nízko nohý, hrubosrstý, psík. Je vytrvalý, otužilý a športovo založený. Je to ideálny rodinný spoločník. Vyznačuje pevnou postavou a na svoje rozmery je neuveriteľne silný. Hlava psíka je klinovitá, kratšia ako mozgová časť, s dostatočne širokým a guľatým čelom a dosť silnými čeľusťami.
Má tvrdú a drôtovitú, tesne k telu priliehajúcu srsť. Na hlave a ušiach je srsť kratšia a mäkšia, na krku a pleciach dlhšia a hrubšia. Norfolk sa vyskytuje v odtieňoch červenej farby, vo farbe pšeničnej a tiež v kombinácii - sfarbenie šedo červené s čiernou. Biele znaky v srsti sú prípustné, ale nie sú žiaduce.

Patrí k najmenším teriérom, dokáže byť veľmi pracovitý, vynaliezavý a trpezlivý. Dokáže vyhrabať obrovský tunel vedúci k myšiemu hniezdu.. Nikoho a ničoho sa nebojí. S obľubou vyhľadáva vyvýšené miesta, z ktorých má dobrý prehľad o celom svojom okolí. Je výborný strážca.

 

 

p1000533

Norfolk je veľmi spoločenský pes, rýchlo sa prispôsobí, miluje ľudí, dokáže sa s nimi baviť a intenzívne sa im venovať, kedykoľvek o to človek prejaví záujem. Je veľmi priateľský voči ľuďom, a tiež voči iným psom. V prípade nebezpečenstva dokáže svojich blízkych brániť i proti presile silnejších, bez ohľadu na následky. Odvahu v boji má zakotvenú i v štandarde, ktorý hovorí, že jazvy získané v čestnom boji nie sú považované za vadu krásy. Norfolk teriér je nekonfliktný, má veľmi dobrý vzťah k deťom.

UPOZORNENIE
     Norfolk nie je strážny pes, ktorý by mohol byť uviazaný pri búde. Jeho hustá srsť mu síce umožňuje celoročný pobyt vonku, potrebuje však denný kontakt s ľuďmi,  predovšetkým čas, strávený v spoločnosti najbližších ľudí doma alebo na rôznych akciách.

 

Mrs Candy Is A Real Swinger Riley Extreme Girl Always A Sweetheart Hot Milf Gets Double Penetration Domaina Hanna And Mira Blonde Trap Shows Off Her Body Beverly Lynne Black Tie Nights