norfolkterier.sk

Smieško spod Urpína
 
Výchova a výživa

Výživa psa
Šteňa - pre správny rast a vývoj potrebuje šteňa stravu, ktorá obsahuje všetky potrebné živiny, vitamíny a minerálne látky. Dnes je už na trhu dostatok kvalitných krmív renomovaných výrobcov, ktoré sú určené práve šteňatám, a ktoré im zaistia správnu výživu.

Malé psíky dospievajú veľmi skoro, majú veľkú energetickú potrebu, ktorá po ukončení rastu a zmenšení kŕmnej dávky rýchlo klesá. Je však potreba zaistiť, aby šteniatka neboli prekrmované, lebo nadváha škodí zdraviu.

p1000783 Šteňa by malo byť kojené minimálne šesť týždňov. Šteniatka je možné začať prikrmovať už od troch týždňov, kedy sa im začínajú prerezávať ostré, mliečne zuby. Šteňa je potrebné odmalička navykať na kŕmny režim a jeho pravidelnosť.

Šteniatka môžeme začať prikrmovať granulovanou stravou už od štyroch týždňov. Malú dávku franuliek zalejeme prevarenou vodou, necháme rozmočiť a dávame s rovnakou časťou vody do mištičky pred šteniatko. Čím je šteňa väčšie tým menej je granuly potrebné nechať napuča ťa napokon okolo 7 týždňa môžu šteniatka jesť granuly suché. Dávky krmiva zvyšujeme len pozvoľna a počet dávok začína v počte 5 - 6 dávok za deň.

Šteňaťu, ale ani dospelému psovi nikdy nedávame hydinové a iné duté a lámavé kosti, môžeme mu však v obmedzenom množstve dopriať kosti teľacie a bravčové. Lepšie však sú tzv. žuvacie kosti z kože alebo sušené uši, tyčinky a pod.., ktoré majú šteniatka a aj dospelé jedince veľmi radi a pri ich žuvaní sa zabavia a posilnia chrup. Takéto žuvacie kostičky by mali byť každodennou súčasťou jedálnička psíkov, aspoň nebudú ohrýzať nohy zo stoličky.

Aby si šteňa navyklo na dobrý kŕmny režim, podávame mu potravu vždy v rovnakom čase a misku mu ponecháme asi iba 15 minút, ak má dobrý stravovací návyk nechudne, nadmerne nepriberá, a primerane rastie.

Napríklad naša stanica používa ROYAL CANIN JONIOR a tu uvádzame tabuľku objemov:

hmotnosť v dospelosti 2 kg 4 kg 6 kg 8 kg 10 kg
2 mesiace 50 80 110 115 150
4 mesiace 55 95 125 140 180
6 mesiacov 55 95 125 140 185
8 mesiacov 55 90 120 135 175
10 mesiacov 55 90 120 135 175


p1000464Strava psa v dospelom veku má vplyv na jeho zdravie, kondíciu i kvalitu srsti. Mala by byť vybraná podľa potrieb psa a podľa jeho aktivít. Pohybovo aktívnejší pes potrebuje v potrave väčší príjem energie, ako pes, ktorý sa pohybuje málo. Strava by mala byť vyvážená a musí obsahovať všetky zložky potrebné pre zdravý život psa. Naša stanica používa okrem granulovanej stravy aj varené mäso (všetky druhy).

Starý pes, ktorý sa už príliš nepohybuje, nepotrebuje tak energeticky výdatnú stravu ako pes, ktorý má stále veľa pohybu. Preto je potrebné prejsť na odľahčené kompletné suché krmivo pre psov - seniorov.

Výchova, socializácia a pracovné využitie plemena
Aj keď je tento psík malého vzrastu, má zakotvené v povahe typické povahové črty všetkých teriérov. Preto je nutné ho vychovávať tak, aby súžitie s ním bolo harmonické. Pri výchove je potrebný citlivý prístup, nespravodlivé tresty môžu spôsobiť problémy. S výchovou šteňaťa by sa malo začať pár dní po príchode domov, keď sa šteniatko rozhliadne a zvykne si. Psík si zvyká na svoje meno, hygienický a stravovací režim a hneď sa môže začať so základným výcvikom poslušnosti. Základné povely učíme psíka od začiatku, za každé správne vykonanie povelu (vycikanie na miesto, zavolanie na meno a pod.) šteniatku pochválime, prípadne mu dáme odmenku vo forme granulky alebo piškótky.

p1000796 Norfolk je psík vhodný na chov v byte, pretože sa výborne cíti v ľudskej spoločnosti. Neustále sleduje ľudí okolo seba a snaží sa im urobiť všetko pre ich radosť. Spoločník - toto je jeho pracovné zaradenie, veď jeho spoločnosť umožňuje odreagovať sa od problémov bežného života. Je veľmi aktívny, čulý, bitkársky.

Môže sa využívať v poľovníctve - buď jednotlivo, alebo vo svorke. Trúfne si zadržať alebo vyhnať nielen krysy a potkany, ale i líšku a dokonca jazveca. Má predpoklady pre agility. Ako väčšina psov, je to veľmi čulý pes, ktorý miluje pohyb. Je potrebné mu dopriať dostatok pohybu na dlhých prechádzkach i dostatok voľného výbehu v prírode. Pretože je norfolk teriér malého vzrastu, osvedčuje sa ako výborný strážca.


 

 

Mrs Candy Is A Real Swinger Riley Extreme Girl Always A Sweetheart Hot Milf Gets Double Penetration Domaina Hanna And Mira Blonde Trap Shows Off Her Body Beverly Lynne Black Tie Nights