norfolkterier.sk

Smieško spod Urpína
 
Starostlivosť o srsť a jej úprava

dsc_0233Šteniatka norfolka sa narodia s krátkou srsťou. O čistotu ich srsti sa stará mama olizovaním, čo je zároveň aj masážou. Ak šteniatko piští mama mu vylizuje bruško a konečník, čim uvoľňuje  bruško a umožňuje lepšie vyprázdňovanie.

Keď začneme šteniatko prikrmovať a má na zadočku dlhšiu srsť, ktorú je potebné ostrihať, aby mu pri vyprázdňovaní nezostávali zbytky stolice okolo konečníka. Taktiež mu ostriháme pazúriky, aby nezraňovalo fenku pri kojení a aby sa mu správne formovala labka.

V dospelosti psíkom pravidelne striháme pazúriky a zvlášť vlčí pazúrik na predných nohách, lebo tento sa nevie prirodzene obrusovať a môže zarastať do mäsa. Dlhé pazúriky spôsobujú nesprávne položenie labky na podložku a zaťažujú nohu a kĺby. Pazúriky striháme tak, aby sme nezastrihli do živej ružovej časti. Taktiež rovnými nožničkami vystrihávame chĺpky medzi vankúšikmi tlapky, aby tlapa pekne dosadala na zem.
dsc_0033Prvú úpravu srsti psíka robíme v 8 týždňoch. Šteniatka sa rodia s čiernou hlavou, ktorá sa neskôr prefarbí do hneda. Kým nie je prefarbená, tak ju v žiadnom prípade nestriháme, lebo ostane čierna a neprefarbí sa. Šteňacia srsť sa uvoľňuje po troch mesiacoch a nahradzuje ju nová dospelejšia srsť. Toto je čas, aby sme dôkladne celého psíka otrimovali na nohách aj na hlave. Iba tak je predpoklad, že mu v dospelosti narastie výborná, kvalitná tvrdá srsť.

Veľmi dôležité  u mladých zvierat je vytrhávať, alebo vytrimovávať srsť pod ušami, aby mohlo ucho dobre priliehať k čelu.

Ďalšiu úpravu srsti robíme, keď srsť dozreje, alebo 8 týždňov pred výstavou. Dozretú srsť spoznáme tak, že chytíme niekoľko chĺpkov do prstov a vytrhneme ich. Ak idú ľahko a psík nereaguje, srsť je dozretá a musí sa trimovať. Určite nie ostrihať.

Je to ako pri výmene mliečnych zubov za trvalé. Dozretý chlp bráni rastu nového chlpu a časom úplne odumrie. Musí sa odstrániť vytrhnutím, aby uvoľnil miesto. Jeho ostrihanie problém nevyrieši. Vytrhávanie zrelej srsti psa nebolí a zabezpečuje zdravú pokožku. Pokiaľ by sme psa ostrihali (aj úplne dohola) novonarastená srsť bude mäkká, kučeravá ako u pudlíka, čierne fľaky mu zošedivejú, môžu vznikať exémy a zápaly vlasových váčkov z odumretých korienkov.


p010664TRIMOVANIE je vyťahovanie odumretej alebo dozretej srsti.
Srsť norfolka sa skladá z dvoch druhov chlpov:

Podsada - jemná, veľmi hustá srsť bližšie pri koži.

Krycia srsť - drsná až drôtovitá, povrchová vrstva chlpov.

Trimujú sa obidva druhy srsti, avšak nie naraz. Najprv podsada, potom krycia srsť a nakoniec sa ešte dokončí trimovanie podsady. Dá sa robiť čisto len rukou, uchopením vyťahovaného chlpu medzi palec a ukazovák a ťahaním v smere rastu chlpov. Lepšie a rýchlejšie sa však trimuje pomocou trimovacieho noža, kde palcom prichytíme o zúbkovanú čepeľ naraz niekoľko chlpov a ťaháme v smere rastu. Nástroj sa síce volá trimovací nôž, ale v žiadnom prípade nesmie rezať.
Do základnej výbavy patria aj ďalšie nástroje potrebné na úpravu srsti: kefa s drôteným zalomeným vlasom, trimovacie nožnice, špeciálne kliešte na pazúriky 


Aby sme mali obe ruky voľné a mohli ich obe naraz používať pri úprave srsti, položíme si psíka na stôl s nešmykľavou podložkou a hlavu mu vyviažeme na "šibeničku". Na tento účel existujú aj špeciálne prenosné a skladacie trimovacie stoly.
Ak sa nám pes znečistil natoľko, že je potrebné ho okúpať, v našej chovnej stanici používame len čistú vodu a nepoužívame žiadne špeciálne šampóny na psy. Po okúpaní psíka držíme v teple. Nekúpeme často, po prechádzke opláchneme len "podvozok" čistou vodou, patrí to ku každodennej hygiene (nie však 3 krát za deň). Zásadne psíka nekúpeme 14 dní pred trimovaním, a rovnako sa psík nesmie kúpať pred výstavou, lebo srsť kúpaním zmäkne a norfolk je predsa drsnosrstý.

p010673K hygiene patrí kontrola očí, vytrhávanie chĺpkov okolo očí a očista očí. Ak sa v kútiku oka vytvára hlien, alebo oko slzí, pozrieme, či niektorý chĺpok nezasahuje do oka a nedráždi ho. Ak taký nájdeme, tak ho vytrhneme. Oko v každom prípade ošetríme borovou vodou či oftalom. Ak sa stav nezlepší, navštívime veterinára. Problémy s očami nehodno podceňovať.

Uši čistíme sprayom zakúpeným v lekárni, ktorý nastriekame a ušká jemne pošuchame  a vytrieme čistou gázou. Srsť zvnútra ucha opatrne pravidelne vystrihávame nožničkami, aby sme zabránili stekaniu vlhkosti po chĺpkoch hlboko dovnútra ucha.

Na záver
Úpravou srsti sa dá na psíkovi veľa pokaziť, ale aj vylepšiť. Preto je treba nájsť ten správny salón, ktorý rozomie a vie upraviť vzhľad malého norfolka. Jedným z pôžitkov chovu tohto plemena je aj radosť z dobre upraveného psíka. Je dôležité, aby ste si prvé úpravy vyskúšali aj doma a do budúcna svoho psíka sčasti upravovali sami.

 

Mrs Candy Is A Real Swinger Riley Extreme Girl Always A Sweetheart Hot Milf Gets Double Penetration Domaina Hanna And Mira Blonde Trap Shows Off Her Body Beverly Lynne Black Tie Nights