norfolkterier.sk

Smieško spod Urpína
 
Príprava na výstavu

Norfolk je drsnosrstým plemenom. Jeho srsť má tzv. samočistiacu schopnosť. Úprava jeho srsti sa vykonáva trimovaním - ide o odstraňovanie odumretých chlpov trhaním. Trimovanie nie je pre psa bolestivé. Norfolk sa trimuje 2 - 4 krát ročne. Jeho srsť sa nesmie strihať, pretože by došlo k porušeniu jej kvality.

Pokiaľ sa v budúcnosti so svojim psíkom chcete zúčastňovať výstav, musíte ho na túto udalosť začať pripravovať už v mladosti. Je potrebné naučiť ho výstavný postoj, ladný pohyb vo výstavnom kruhu a dobrú ovládateľnosť na vodítku. Vystavovaný pes by mal byť vo výbornej kondícii, zuby by mal mať zbavené zubného kameňa, pazúriky ostrihané a srsť čistú a upravenú. Veľmi dôležité je aj chovanie psa, preto na rušnú atmosféru výstav je ho potrebné pripraviť vopred. Psík by mal byť tiež pripravený na dotyk cudzej osoby, pretože rozhodca kontroluje chrup a samcom semenníky.

p1020304Šteniatka češeme malou kefkou, aby si na tento úkon zvykli. Keďže sa snažia proti tomu bojovať neustúpime, umierňujeme ich kľudným dohováraním, nikdy nie bitkou, a česanie striedame s hladením rukou, prípadne škrabkaním hrebienkom za ušami. Češeme ich prakticky len symbolicky, lebo majú ešte len krátku srsť. Zvyknú si však musia, pretože pre zbytok ich života sa budú s touto procedúrou stretávať. Trimovanie a úprava srsti je základná hygienická potreba psa, preto nemôžeme ustúpiť.

p1020313Prvé úpravy robte len tak pre seba doma a pre domáce obecenstvo usporiadajte nejakú minivýstavu. Psík si zvykne sa predvádzať a privykne aj na to, že ľudia sa o neho zaujímajú a skúmavo na neho pozerajú.

Najlepšie je prísť so svojim psíkom na výstavu  a byť pripravený, že z výstavy môžete odisť s hanbou, veď správanie "nováčika" je nevyspytateľné. Môžeme to potvrdiť z vlastných skúsenosti, naša JOLLY sa na prvej výstave "zaťala" vyvliekla sa s vodítka, roztiahla labky, sadla na zadok a koniec s predvádzaním. No a napriek prvej nepríjemnej skúsenosti, to na ďalších výstavách bolo oveľa lepšie a lepšie.

A na záver tejto malej príručky "ako začať vystavovať", treba podotknúť, že dôležitým je aj správne výstavné vodítko.

 

 

Mrs Candy Is A Real Swinger Riley Extreme Girl Always A Sweetheart Hot Milf Gets Double Penetration Domaina Hanna And Mira Blonde Trap Shows Off Her Body Beverly Lynne Black Tie Nights