norfolkterier.sk

Smieško spod Urpína
 
Príprava na šteniatka

Ak sa rozhodne chovateľ odchovať šteniatka, mal by si uvedomiť, že toto rozhodnutie nesie so sebou aj veľkú zodpovednosť, dostatok času a trpezlivosti, aby sa mohol o šteniatka dobre postarať. A hlavne nájsť pre nich dobrého majiteľa.

p1000781 My sme členom Slovenského klubu chovateľov teriérov a foxteriérov  a máme jednu chovnú sučku, ktorá má šteniatka s PP. V našej chovateľskej stanici je o šteniatka dobre postarané, sú pod stálym dozorom, čo je náročné na čas, ale táto starostlivosť sa nám vráti v podobe krásnych, zdravých a hlavne výborne socializovaných šteniatok, ktoré svojim majiteľom prinesú do života radosť a potešenie.
Všetko sa začína rozhodnutí mať šteniatka a správnou starostlivosťou o budúcu maminu šteniatok. Treba dbať na pravidelné odčervovanie, očkovanie a kŕmenie kvalitným krmivom, pravidelný pohyb na čerstvom vzduch, čo sa odrazí na dobrej telesnej a duševnej kondícii.

Samotnému zakrytiu fenky predchádzajú také dôležité činnosti ako je:
- vystavovanie fenky na rôznych medzinárodných a národných výstavách
- uchovnenie fenky na klubových výstavách
- samozrejme založenie chovnej stanice

p1000785 Ďalšou dôležitou vecou je výber toho správneho otca šteniatok. Je potrebné vybrať psíka, ktorý vo všetkom spĺňa štandard plemena a celkovým výzorom ladí s budúcou mamičkou.

A keď sa napokon šteniatka narodia chovatelia im musia prideľovať mená podľa určitých pravidiel. Začiatočné písmeno mena je určené poradím vrhu, z ktorého psík pochádza:

  • 1. vrh v chovateľskej stanici,
  • 2. vrh v chovateľskej stanici,
  • 3. vrh v chovateľskej stanici ...

Poradie vrhov sa chápe na celú chovnú stanicu, nie na jednotlivé fenky v nej. Keď sa minú písmená základnej abecedy, začne sa opäť od A. Psie "priezvisko" sa pridáva za prvé meno, priezviskom je názov chovateľskej stanice, odkiaľ psík pochádza. Toto meno sa celé zapíše plemennej knihy a do PP. Meno pre psíka je naozaj dôležitou súčasťou jeho života. Aj keď naša fenka je HOLLY JOLLY of MARA´S HOME, nevolám ju tak zložito, je to proste JOLY.

 

Mrs Candy Is A Real Swinger Riley Extreme Girl Always A Sweetheart Hot Milf Gets Double Penetration Domaina Hanna And Mira Blonde Trap Shows Off Her Body Beverly Lynne Black Tie Nights