info: 0905 927 788
O Norfolk terrier
Sme chovateľská stanica Norfolk terrier - Smieško spod Urpína
V nasledujúcich článkoch sme zhrnuli niektoré z tém k plemenu Norfolk terrier.
- Dataily
- Kategória: O Norfolk terrier
História
V 19. storočí sa v Anglicku vyskytovali malé teriériky, ktoré sa používali na chytanie potkanov a myší. "Cambridge teriér" nevznikol ako pracovné, ale spoločenské plemeno - pochádza z internátov Cambridgeskej univerzity, kde študenti chovali psíkov ako spoločníkov a tiež ochrancov majetku proti drobným hlodavcom. Roku 1932 bolo vo Veľkej Británii oficiálne pomenované plemeno norwich terrier. V tomto období boli pod týmto názvom psy so vztýčeným uchom - norwich a so sklopeným uchom - norfolk. Od roku 1965 Anglický klub chovateľov psov oficiálne oddelil toto plemeno a norfolk a norwich boli uznané ako samostatné plemená.
O plemene norfolk terrier - štandardy
Názov plemena: | Norfolk Terrier |
Pôvod: | Veľká Británia |
Dožívajú sa: | 14 rokov |
Obdobie vzniku: | 19. storočie |
Hmotnosť: | 5 - 5,5 kg |
Využitie: | Lov myší a potkanov |
Výška: | 24,5 - 25,5 cm |
Všeobecná charakteristika plemena
Norfolk je malý, nízko nohý, hrubosrstý, psík. Je vytrvalý, otužilý a športovo založený. Je to ideálny rodinný spoločník. Vyznačuje pevnou postavou a na svoje rozmery je neuveriteľne silný. Hlava psíka je klinovitá, kratšia ako mozgová časť, s dostatočne širokým a guľatým čelom a dosť silnými čeľusťami.
Má tvrdú a drôtovitú, tesne k telu priliehajúcu srsť. Na hlave a ušiach je srsť kratšia a mäkšia, na krku a pleciach dlhšia a hrubšia. Norfolk sa vyskytuje v odtieňoch červenej farby, vo farbe pšeničnej a tiež v kombinácii - sfarbenie šedo červené s čiernou. Biele znaky v srsti sú prípustné, ale nie sú žiaduce.
Patrí k najmenším teriérom, dokáže byť veľmi pracovitý, vynaliezavý a trpezlivý. Dokáže vyhrabať obrovský tunel vedúci k myšiemu hniezdu.. Nikoho a ničoho sa nebojí. S obľubou vyhľadáva vyvýšené miesta, z ktorých má dobrý prehľad o celom svojom okolí. Je výborný strážca.
Norfolk je veľmi spoločenský pes, rýchlo sa prispôsobí, miluje ľudí, dokáže sa s nimi baviť a intenzívne sa im venovať, kedykoľvek o to človek prejaví záujem. Je veľmi priateľský voči ľuďom, a tiež voči iným psom. V prípade nebezpečenstva dokáže svojich blízkych brániť i proti presile silnejších, bez ohľadu na následky. Odvahu v boji má zakotvenú i v štandarde, ktorý hovorí, že jazvy získané v čestnom boji nie sú považované za vadu krásy. Norfolk teriér je nekonfliktný, má veľmi dobrý vzťah k deťom.
UPOZORNENIE
Norfolk nie je strážny pes, ktorý by mohol byť uviazaný pri búde. Jeho hustá srsť mu síce umožňuje celoročný pobyt vonku, potrebuje však denný kontakt s ľuďmi, predovšetkým čas, strávený v spoločnosti najbližších ľudí doma alebo na rôznych akciách.
- Dataily
- Kategória: O Norfolk terrier
Šteniatka norfolka sa narodia s krátkou srsťou.
O čistotu ich srsti sa stará mama olizovaním, čo je zároveň aj masážou. Ak šteniatko piští mama mu vylizuje bruško a konečník, čim uvoľňuje bruško a umožňuje lepšie vyprázdňovanie.
Keď začneme šteniatko prikrmovať a má na zadočku dlhšiu srsť, ktorú je potebné ostrihať, aby mu pri vyprázdňovaní nezostávali zbytky stolice okolo konečníka. Taktiež mu ostriháme pazúriky, aby nezraňovalo fenku pri kojení a aby sa mu správne formovala labka.
V dospelosti psíkom pravidelne striháme pazúriky a zvlášť vlčí pazúrik na predných nohách, lebo tento sa nevie prirodzene obrusovať a môže zarastať do mäsa. Dlhé pazúriky spôsobujú nesprávne položenie labky na podložku a zaťažujú nohu a kĺby. Pazúriky striháme tak, aby sme nezastrihli do živej ružovej časti. Taktiež rovnými nožničkami vystrihávame chĺpky medzi vankúšikmi tlapky, aby tlapa pekne dosadala na zem.
Prvú úpravu srsti psíka robíme v 8 týždňoch. Šteniatka sa rodia s čiernou hlavou, ktorá sa neskôr prefarbí do hneda. Kým nie je prefarbená, tak ju v žiadnom prípade nestriháme, lebo ostane čierna a neprefarbí sa. Šteňacia srsť sa uvoľňuje po troch mesiacoch a nahradzuje ju nová dospelejšia srsť. Toto je čas, aby sme dôkladne celého psíka otrimovali na nohách aj na hlave. Iba tak je predpoklad, že mu v dospelosti narastie výborná, kvalitná tvrdá srsť.
Veľmi dôležité u mladých zvierat je vytrhávať, alebo vytrimovávať srsť pod ušami, aby mohlo ucho dobre priliehať k čelu.
Ďalšiu úpravu srsti robíme, keď srsť dozreje, alebo 8 týždňov pred výstavou. Dozretú srsť spoznáme tak, že chytíme niekoľko chĺpkov do prstov a vytrhneme ich. Ak idú ľahko a psík nereaguje, srsť je dozretá a musí sa trimovať. Určite nie ostrihať.
Je to ako pri výmene mliečnych zubov za trvalé. Dozretý chlp bráni rastu nového chlpu a časom úplne odumrie. Musí sa odstrániť vytrhnutím, aby uvoľnil miesto. Jeho ostrihanie problém nevyrieši. Vytrhávanie zrelej srsti psa nebolí a zabezpečuje zdravú pokožku. Pokiaľ by sme psa ostrihali (aj úplne dohola) novonarastená srsť bude mäkká, kučeravá ako u pudlíka, čierne fľaky mu zošedivejú, môžu vznikať exémy a zápaly vlasových váčkov z odumretých korienkov.
TRIMOVANIE je vyťahovanie odumretej alebo dozretej srsti.
Srsť norfolka sa skladá z dvoch druhov chlpov:
- Podsada - jemná, veľmi hustá srsť bližšie pri koži.
- Krycia srsť - drsná až drôtovitá, povrchová vrstva chlpov.
Trimujú sa obidva druhy srsti, avšak nie naraz. Najprv podsada, potom krycia srsť a nakoniec sa ešte dokončí trimovanie podsady. Dá sa robiť čisto len rukou, uchopením vyťahovaného chlpu medzi palec a ukazovák a ťahaním v smere rastu chlpov. Lepšie a rýchlejšie sa však trimuje pomocou trimovacieho noža, kde palcom prichytíme o zúbkovanú čepeľ naraz niekoľko chlpov a ťaháme v smere rastu. Nástroj sa síce volá trimovací nôž, ale v žiadnom prípade nesmie rezať.
Do základnej výbavy patria aj ďalšie nástroje potrebné na úpravu srsti: kefa s drôteným zalomeným vlasom, trimovacie nožnice, špeciálne kliešte na pazúriky
Aby sme mali obe ruky voľné a mohli ich obe naraz používať pri úprave srsti, položíme si psíka na stôl s nešmykľavou podložkou a hlavu mu vyviažeme na "šibeničku". Na tento účel existujú aj špeciálne prenosné a skladacie trimovacie stoly.
Ak sa nám pes znečistil natoľko, že je potrebné ho okúpať, v našej chovnej stanici používame len čistú vodu a nepoužívame žiadne špeciálne šampóny na psy. Po okúpaní psíka držíme v teple. Nekúpeme často, po prechádzke opláchneme len "podvozok" čistou vodou, patrí to ku každodennej hygiene (nie však 3 krát za deň). Zásadne psíka nekúpeme 14 dní pred trimovaním, a rovnako sa psík nesmie kúpať pred výstavou, lebo srsť kúpaním zmäkne a norfolk je predsa drsnosrstý.
K hygiene patrí kontrola očí, vytrhávanie chĺpkov okolo očí a očista očí. Ak sa v kútiku oka vytvára hlien, alebo oko slzí, pozrieme, či niektorý chĺpok nezasahuje do oka a nedráždi ho. Ak taký nájdeme, tak ho vytrhneme. Oko v každom prípade ošetríme borovou vodou či oftalom. Ak sa stav nezlepší, navštívime veterinára. Problémy s očami nehodno podceňovať.
Uši čistíme sprayom zakúpeným v lekárni, ktorý nastriekame a ušká jemne pošuchame a vytrieme čistou gázou. Srsť zvnútra ucha opatrne pravidelne vystrihávame nožničkami, aby sme zabránili stekaniu vlhkosti po chĺpkoch hlboko dovnútra ucha.
Na záver
Úpravou srsti sa dá na psíkovi veľa pokaziť, ale aj vylepšiť. Preto je treba nájsť ten správny salón, ktorý rozomie a vie upraviť vzhľad malého norfolka. Jedným z pôžitkov chovu tohto plemena je aj radosť z dobre upraveného psíka. Je dôležité, aby ste si prvé úpravy vyskúšali aj doma a do budúcna svoho psíka sčasti upravovali sami.
- Dataily
- Kategória: O Norfolk terrier
Norfolk je drsnosrstým plemenom. Jeho srsť má tzv. samočistiacu schopnosť. Úprava jeho srsti sa vykonáva trimovaním - ide o odstraňovanie odumretých chlpov trhaním. Trimovanie nie je pre psa bolestivé. Norfolk sa trimuje 2 - 4 krát ročne. Jeho srsť sa nesmie strihať, pretože by došlo k porušeniu jej kvality.
Pokiaľ sa v budúcnosti so svojim psíkom chcete zúčastňovať výstav, musíte ho na túto udalosť začať pripravovať už v mladosti. Je potrebné naučiť ho výstavný postoj, ladný pohyb vo výstavnom kruhu a dobrú ovládateľnosť na vodítku. Vystavovaný pes by mal byť vo výbornej kondícii, zuby by mal mať zbavené zubného kameňa, pazúriky ostrihané a srsť čistú a upravenú. Veľmi dôležité je aj chovanie psa, preto na rušnú atmosféru výstav je ho potrebné pripraviť vopred. Psík by mal byť tiež pripravený na dotyk cudzej osoby, pretože rozhodca kontroluje chrup a samcom semenníky.
Šteniatka češeme malou kefkou, aby si na tento úkon zvykli. Keďže sa snažia proti tomu bojovať neustúpime, umierňujeme ich kľudným dohováraním, nikdy nie bitkou, a česanie striedame s hladením rukou, prípadne škrabkaním hrebienkom za ušami. Češeme ich prakticky len symbolicky, lebo majú ešte len krátku srsť. Zvyknú si však musia, pretože pre zbytok ich života sa budú s touto procedúrou stretávať.
Trimovanie a úprava srsti je základná hygienická potreba psa, preto nemôžeme ustúpiť.
Prvé úpravy robte len tak pre seba doma a pre domáce obecenstvo usporiadajte nejakú minivýstavu. Psík si zvykne sa predvádzať a privykne aj na to, že ľudia sa o neho zaujímajú a skúmavo na neho pozerajú.
Najlepšie je prísť so svojim psíkom na výstavu a byť pripravený, že z výstavy môžete odisť s hanbou, veď správanie "nováčika" je nevyspytateľné. Môžeme to potvrdiť z vlastných skúsenosti, naša JOLLY sa na prvej výstave "zaťala" vyvliekla sa s vodítka, roztiahla labky, sadla na zadok a koniec s predvádzaním. No a napriek prvej nepríjemnej skúsenosti, to na ďalších výstavách bolo oveľa lepšie a lepšie.
A na záver tejto malej príručky "ako začať vystavovať", treba podotknúť, že dôležitým je aj správne výstavné vodítko.
- Dataily
- Kategória: O Norfolk terrier
Očkovanie (vakcinácia) je jedným z najzákladnejších krokov pri ochrane zdravia psíka. Prvé očkovanie by malo byť medzi 6 - 8 týždňom veku šteniatka. Interval medzi vakcináciou a opakovanou vakcináciou by nemal presiahnuť jeden mesiac, optimálny je 3 týždne. Po počiatočnom očkovaní sa vykonáva tzv. udržiavacie očkovanie, ktoré sa opakuje raz za rok.
Očkovať je možné iba zdravé psíky. Vakcinácia môže u niektorých psíkov vyvolať vedľajšie reakcie, ako: svrbenie, malé zdurenie po vpichu až po celotelové svrbenie, može spôsobiť vyrážky. Môže sa taktiež vyskytnúť zvýšená teplota, prechodné nechutenstvo a apatia. Tieto reakcie su veľmi zriedkavé a väčšinou si nevyžadujú žiadny zásah.
VEK | Odpručená vakcinácia |
6. týždeň | Psinka, infekčný zápal pečene, parainfluenza, parvoviróza |
10. týždeň | Psinka, infekčný zápal pečene, leptospiróza, parainfluenza, parvoviróra, besnota |
14. týždeň | Psinka, infekčný zápal pečene, leptospiróza, parvoviróza |
Doplnkové očkovanie | Koronaviróza, psinkový kašel, lymská borelióza |
Každoročne | Psinka, infekčný zápal pečene, parainfluenza, parvovizóza, leptospizóza, besnota |
Šteňatá by mali byť pravidelne odčervované do veku 6 mesiacov a dospelý psík by mal byť odčervovaný každé 3 mesiace po celý život. Odčervovacie prípravky je možné meniť. Na rozdiel od vakcinácie, žiadne odčervenie nechráni pred reinváziou parazitov. Tá môže nastať po veľmi krátkej dobe, niekedy už behom 1 týždňa. Cieľom odčervenia je zlikvidovať aktuálne prítomné parazity, alebo prinajmenšom zabrániť ich premnoženiu a dostať tak ich stav pod kontrolu.
VEK | Odpručené odčervenie |
2. týždeň | odčervovanie |
4. týždeň | odčervovanie |
6. týždeň | odčervovanie |
8. týždeň | odčervovanie |
12. týždeň | odčervovanie |
každý mesiac do pol roka | odčervovanie |
každé 3 mesiace | odčervovanie |
- Dataily
- Kategória: O Norfolk terrier
Výživa psa
Šteňa - pre správny rast a vývoj potrebuje šteňa stravu, ktorá obsahuje všetky potrebné živiny, vitamíny a minerálne látky. Dnes je už na trhu dostatok kvalitných krmív renomovaných výrobcov, ktoré sú určené práve šteňatám, a ktoré im zaistia správnu výživu.
Malé psíky dospievajú veľmi skoro, majú veľkú energetickú potrebu, ktorá po ukončení rastu a zmenšení kŕmnej dávky rýchlo klesá. Je však potreba zaistiť, aby šteniatka neboli prekrmované, lebo nadváha škodí zdraviu.
Šteňa by malo byť kojené minimálne šesť týždňov. Šteniatka je možné začať prikrmovať už od troch týždňov, kedy sa im začínajú prerezávať ostré, mliečne zuby. Šteňa je potrebné odmalička navykať na kŕmny režim a jeho pravidelnosť.
Šteniatka môžeme začať prikrmovať granulovanou stravou už od štyroch týždňov. Malú dávku franuliek zalejeme prevarenou vodou, necháme rozmočiť a dávame s rovnakou časťou vody do mištičky pred šteniatko. Čím je šteňa väčšie tým menej je granuly potrebné nechať napuča ťa napokon okolo 7 týždňa môžu šteniatka jesť granuly suché. Dávky krmiva zvyšujeme len pozvoľna a počet dávok začína v počte 5 - 6 dávok za deň.
Šteňaťu, ale ani dospelému psovi nikdy nedávame hydinové a iné duté a lámavé kosti, môžeme mu však v obmedzenom množstve dopriať kosti teľacie a bravčové. Lepšie však sú tzv. žuvacie kosti z kože alebo sušené uši, tyčinky a pod.., ktoré majú šteniatka a aj dospelé jedince veľmi radi a pri ich žuvaní sa zabavia a posilnia chrup. Takéto žuvacie kostičky by mali byť každodennou súčasťou jedálnička psíkov, aspoň nebudú ohrýzať nohy zo stoličky.
Aby si šteňa navyklo na dobrý kŕmny režim, podávame mu potravu vždy v rovnakom čase a misku mu ponecháme asi iba 15 minút, ak má dobrý stravovací návyk nechudne, nadmerne nepriberá, a primerane rastie.
Napríklad naša stanica používa ROYAL CANIN JONIOR a tu uvádzame tabuľku objemov:
hmotnosť v dospelosti | 2 kg | 4 kg | 6 kg | 8 kg | 10 kg |
2 mesiace | 50 | 80 | 110 | 115 | 150 |
4 mesiace | 55 | 95 | 125 | 140 | 180 |
6 mesiacov | 55 | 95 | 125 | 140 | 185 |
8 mesiacov | 55 | 90 | 120 | 135 | 175 |
10 mesiacov | 55 | 90 | 120 | 135 | 175 |
Strava psa v dospelom veku má vplyv na jeho zdravie, kondíciu i kvalitu srsti.
Mala by byť vybraná podľa potrieb psa a podľa jeho aktivít. Pohybovo aktívnejší pes potrebuje v potrave väčší príjem energie, ako pes, ktorý sa pohybuje málo. Strava by mala byť vyvážená a musí obsahovať všetky zložky potrebné pre zdravý život psa. Naša stanica používa okrem granulovanej stravy aj varené mäso (všetky druhy).
Starý pes, ktorý sa už príliš nepohybuje, nepotrebuje tak energeticky výdatnú stravu ako pes, ktorý má stále veľa pohybu. Preto je potrebné prejsť na odľahčené kompletné suché krmivo pre psov - seniorov.
Výchova, socializácia a pracovné využitie plemena
Aj keď je tento psík malého vzrastu, má zakotvené v povahe typické povahové črty všetkých teriérov. Preto je nutné ho vychovávať tak, aby súžitie s ním bolo harmonické. Pri výchove je potrebný citlivý prístup, nespravodlivé tresty môžu spôsobiť problémy. S výchovou šteňaťa by sa malo začať pár dní po príchode domov, keď sa šteniatko rozhliadne a zvykne si. Psík si zvyká na svoje meno, hygienický a stravovací režim a hneď sa môže začať so základným výcvikom poslušnosti. Základné povely učíme psíka od začiatku, za každé správne vykonanie povelu (vycikanie na miesto, zavolanie na meno a pod.) šteniatku pochválime, prípadne mu dáme odmenku vo forme granulky alebo piškótky.
Norfolk je psík vhodný na chov v byte, pretože sa výborne cíti v ľudskej spoločnosti. Neustále sleduje ľudí okolo seba a snaží sa im urobiť všetko pre ich radosť. Spoločník - toto je jeho pracovné zaradenie, veď jeho spoločnosť umožňuje odreagovať sa od problémov bežného života. Je veľmi aktívny, čulý, bitkársky.
Môže sa využívať v poľovníctve - buď jednotlivo, alebo vo svorke. Trúfne si zadržať alebo vyhnať nielen krysy a potkany, ale i líšku a dokonca jazveca. Má predpoklady pre agility. Ako väčšina psov, je to veľmi čulý pes, ktorý miluje pohyb. Je potrebné mu dopriať dostatok pohybu na dlhých prechádzkach i dostatok voľného výbehu v prírode.
Pretože je norfolk teriér malého vzrastu, osvedčuje sa ako výborný strážca.
- Dataily
- Kategória: O Norfolk terrier
Každá fenka ovplyvňuje svojimi vlastnosťami potomstvo, či pozitívnymi, tak aj negatívnymi. Požiadavky na chovnú suku by mali byť rovnako vysoké, ako požiadavky na chovného psa.
Chovateľské predpisy stanovujú podmienky chovnosti, napr. dosiahnutie minimálneho veku, ktoré je obvykle 18 mesiacov, získanie ocenení na výstave, ktoré stanovujú chovateľské kluby jednotlivých plemien.
Chovnosť fenky končí väčšinou dosiahnutím 8 rokov veku.
Ruja (háranie)
Prvé háranie sa u fenky objavuje v období medzi 6. – 12. mesiacom veku. Prvé háranie býva kratšie a slabšie, a preto existuje bezpečie, že pri ňom môže byť fenka nakrytá, čo by mohlo mať pre jej ďalší život výrazne negatívne dôsledky. Fenka sa hára väčšinou dvakrát do roka, najčastejšie na konci zimy alebo začiatkom jari, a na jeseň. Háranie delíme do niekoľko fáz:
Proestrus – háranie, 1. – 10. deň, kedy sa sliznica maternice zduruje a fenka začína krvácať, vulva fenky sa zdurí. Na začiatku tohto obdobia si fenka veľmi intenzívne oblizuje pohlavné orgány, krvavý výtok môžeme spozorovať až 2. – 3. deň hárania. V tomto období je fenka už pre psy príťažlivá, ale odmieta ich.
Estrus – vlastné háranie, 11. – 23. deň hárania, dochádza k ovulácii, červené sfarbenie výtoku prechádza v ružové a postupne slabne, vulva sa maximálne zdurí. U fenky sa objavuje sexuálne chovanie, pre psy je veľmi príťažlivá a sama sa im ponúka. Ku koncu obdobia sexuálne chovanie slabne a fenka prestáva byť pre psy príťažlivá.
Metestrus – koniec hárania, sliznica maternice je pripravená prijať oplodnené vajíčko. Pokiaľ dôjde k oplodneniu vajíčok, nadchádza brezivosť, pokiaľ k oplodneniu vajíčok nedošlo, nastáva diestrus, obdobie, kedy sa sliznica maternice upokojí háranie prechádza do pokoja, tzv. anestrus.
- Dataily
- Kategória: O Norfolk terrier
Ak sa rozhodne chovateľ odchovať šteniatka, mal by si uvedomiť, že toto rozhodnutie nesie so sebou aj veľkú zodpovednosť, dostatok času a trpezlivosti, aby sa mohol o šteniatka dobre postarať. A hlavne nájsť pre nich dobrého majiteľa.
My sme členom Slovenského klubu chovateľov teriérov a foxteriérov a máme jednu chovnú sučku, ktorá má šteniatka s PP. V našej chovateľskej stanici je o šteniatka dobre postarané, sú pod stálym dozorom, čo je náročné na čas, ale táto starostlivosť sa nám vráti v podobe krásnych, zdravých a hlavne výborne socializovaných šteniatok, ktoré svojim majiteľom prinesú do života radosť a potešenie.
Všetko sa začína rozhodnutí mať šteniatka a správnou starostlivosťou o budúcu maminu šteniatok. Treba dbať na pravidelné odčervovanie, očkovanie a kŕmenie kvalitným krmivom, pravidelný pohyb na čerstvom vzduch, čo sa odrazí na dobrej telesnej a duševnej kondícii.
Samotnému zakrytiu fenky predchádzajú také dôležité činnosti ako je:
- vystavovanie fenky na rôznych medzinárodných a národných výstavách
- uchovnenie fenky na klubových výstavách
- samozrejme založenie chovnej stanice
Ďalšou dôležitou vecou je výber toho správneho otca šteniatok. Je potrebné vybrať psíka, ktorý vo všetkom spĺňa štandard plemena a celkovým výzorom ladí s budúcou mamičkou.
A keď sa napokon šteniatka narodia chovatelia im musia prideľovať mená podľa určitých pravidiel. Začiatočné písmeno mena je určené poradím vrhu, z ktorého psík pochádza:
- 1. vrh v chovateľskej stanici,
- 2. vrh v chovateľskej stanici,
- 3. vrh v chovateľskej stanici ...
Poradie vrhov sa chápe na celú chovnú stanicu, nie na jednotlivé fenky v nej. Keď sa minú písmená základnej abecedy, začne sa opäť od A. Psie "priezvisko" sa pridáva za prvé meno, priezviskom je názov chovateľskej stanice, odkiaľ psík pochádza. Toto meno sa celé zapíše plemennej knihy a do PP. Meno pre psíka je naozaj dôležitou súčasťou jeho života. Aj keď naša fenka je HOLLY JOLLY of MARA´S HOME, nevolám ju tak zložito, je to proste JOLY.
- Dataily
- Kategória: O Norfolk terrier
Ak ste sa rozhodli priniesť si domov nového psíka, je potrebné dodržiavať hlavné zásady starostlivosti o šteňatá:
- skôr ako si šteňa prinesiete domov, nájdite si veterinárnu ambulanciu v okolí vášho bydliska,
- po príchode domov navštívte veterinára, ktorý šteniatko prezrie a naplánuje termíny očkovania a odčervenia. Určené termíny starostlivo dodržujte a šteniatko pravidelne odčervovujte
- šteniatko nie je vhodné kúpať, pretože znižujete jeho imunitu a odstraňujete jeho prirodzený pach, čo môže mať za následok napr. vyváľanie sa v „ho....“,
- dbajte o pravidelnú hygienu psíka – umývanie labiek a spodnej časti po prechádzke vonku (hlavne v zime kedy solia chodníky),
- vyhýbajte sa kontaktu s neznámymi psami do doby, kým bude šteniatko kompletne zaočkované,
- od dvoch mesiacov by mali byť šteniatka pravidelne upravované (srsť okolo očí, uší, ostrihané pazúriky, ostrihaná srsť v oblasti konečníka) – toto všetko vám predvedú, prípadne zabezpečia v špecializovanom salóne,
- dajte si záležať na výbere kvalitného a špecializovaného salónu, pretože nie vo všetkých vedia norfolk terrierov dobre upraviť a otrimovať,
C2023 - Chovateľská stanica plemena Norfolk terrier | Smieško spod Urpína, Banská Bystrica